כיצד להבין מה הופך מדינה לעשירה או עניה?

פרוייקט בית ספר? או שאתה רק רוצה להגדיל את הידע הכללי שלך? לא משנה מה הסיבה, מאמר זה יעזור לך להבין מה הופך מדינה לעשירה או ענייה!

חקור את מקורות העושר של מדינה, כולל משאביה הטבעיים, למשל:

"ניתן לייצר קפה רק בתנאי אקלים מסוימים. הוא גדל בעיקר בברזיל, בחלקו במרכז אמריקה, במידה הרבה פחות באפריקה, ובאסיה. קקאו ניתן לייצר רק במדינות טרופיות. גומי, מוצר בעל חלק גדול מאוד בייצור המודרני, דורש גם תנאי אקלים מסוימים, וייצורו מוגבל לכמה מדינות (ברזיל, אקוודור, פרו , בוליביה, גיאנה וכו').

 

כותנה, מוצר התופס את הדרגה הראשונה מבין כל הצמחים הסיביים בשל חשיבותו בחיים הכלכליים, מיוצר בארצות הברית, הודו, מצרים, סין, אסיה הקטנה ושטחי רוסיה המרכזית של אסיה. יוטה, שתופסת את המקום השני, מיוצאת ממדינה אחת בלבד, כלומר מהודו. אם ניקח ייצור של מינרלים, נמצא את אותה תמונה, שכן אנו עוסקים כאן במידה מסוימת במה שמכונה משאבי הטבע של מדינה.

הערך את השאלות הבאות על המערכת הכלכלית של מדינה

אלה כוללים התבססות על האופן שבו היא מקצה את המשאבים שלה. הקצאת משאבים ושימוש בהם היא בעיה והזדמנות שבה כל החברות עוסקות, והיא מורכבת מ:

אילו מוצרים ושירותים צריכים להיות מיוצרים עם משאבי החברה?

איך צריך לייצר אותם?

מי צריך לקבל אותם ולאיזו מטרה?

מי מחליט בשאלות כאלה (ואיך)?

אמת את האידיאולוגיות הכלכליות בחברה שלך

אם כלכלה לא גמישה או לא מגיבה בגלל כל מה שגרם לנוקשות, היא לא תשאיר מקום לחדשנות או לקידום. ישנן דרכים רבות להקצאת משאבים, והן כוללות אידיאולוגיות דומות לאלו הבאות:

כלכלה מסורתית, שבטית – משאבים מוקצים על פי פרקטיקות ארוכות החיים של העבר בכל אזור. כלכלות אלו היו השיטה השלטת להקצאת משאבים בהיסטוריה האנושית ועדיין נותרו חזקות בחברות שבטיות רבות בחלקים של אפריקה, דרום אמריקה, אסיה והאוקיינוס ​​השקט. הם יציבים וניתנים לחיזוי, כל עוד מערכת הכלכלה המסוימת הזאת, מסורת ותנאי שוק, מתקיימת ללא גורמים מסבכים.

כלכלת פיקוד – משאבים מוקצים בעיקר על ידי הנחיות מפורשות מסמכות גבוהה יותר. אלה נקראות גם כלכלות מתוכננות מרכזיות. הממשלה בדרך כלל שולטת בכל הקצאת המשאבים בסוג זה של כלכלה.

כלכלת שוק- משאבים מוקצים לפי רווח פרטי אינדיבידואלי.

כלכלה מעורבת- ללא ספק הכלכלה הנפוצה ביותר. זה המקום שבו חלק מהמשאבים מחולקים באופן מרכזי וחלק מהמשאבים מוקצים באופן פרטי לפי רווח.